2011 KPSS Nitelik Kodları (Lisans, Önlisans ve Ortaöğretim Nitelik Kodları)

KPSS tercihkılavuzunda iki tür kodlama bulunmaktadır. İlkkod nitelik kodu olup, bu kodun hangi bölümleri ifade ettiği ayrıca başkabir kodlamada gösterilmiştir.

Nitelik kod kılavuzunda denk alan veya programlar tek bir kod altında belirtilmiştir. Örneğin; lisans tablosunda yer alan “hemşirelik”, “hemşirelik ve sağlık hizmetleri” ile “sağlık memurluğu” bölümleri, 4605 nitelik kodunda birbirine denk gösterilmiştir. Bu şu anlama gelmektedir. Bir kurum; hemşire talep ederken 4605 kodunu belirtmiş ise bu kadroya hemşirelik, hemşirelik ve sağlık hizmetleri ile sağlık memurluğu bölümü mezunlarının üçü de başvurabilecektir.

Yine; “elektronik mühendisliği”, “telekomünasyon mühendisliği”, “elektrik ve elektronik mühendisliği” ve “elektronik ve haberleşme mühendisliği” tek bir nitelik kodu altında (4619) birleştirilmiştir. Bir kurum 4619 nolu nitelik kodunu aradığında bu dört bölüm mezunu başvurabilecek, bu dört bölüm dışında kalan bir bölüm mezununun başvurması halinde bu başvuru işleme alınmayacaktır. Diğer taraftan, nitelik kodunda 4611 nolu bir tanımlamada yer almaktadır. Bu nitelik kodunu içeren kadrolara sadece “elektrik ve elektronik mühendisliği” bölümü mezunları başvurabilecektir.

Söz konusu bu düzenlemeler lisans ve önlisans için YÖK’ün; ortaöğretim için ise MEB’in görüşleri doğrultusunda yapılmakta olup, zaman zaman yapılan yeniden belirlemeler doğrultusunda nitelik kod kılavuzu güncellenmektedir.

Bölümünüze ilişkin bir değerlendirme yapabilmek, bölümünüzün dengi diğer programları görebilmek için aşağıdaki tabloları incelemeniz gerekmektedir.

Ortaöğretim Programları İndirmek için tıklayınız
Önlisans Programları indirmek için tıklayınız
Lisans Programları indirmek için tıklayınız

Kaynak: http://www.egitimekrani.com

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.