Alerji Belirtileri Nasil Olusur, alerji belirtileri, vücuttaki allerji belirtileri, şeker alerjisi belirtileri, çocuklarda şeker alerjisi, çanakkale devlet hastanesi ALERJİ, seker alerjisi, vucuttaki alerji belirtileri, vucut antikor uretir hangi belirtileri olusur, vucuta alarji belirtileri, şeker allerjisi, vücütdaki alerjiler, şeker allerjinin belirtileri, vücuttaki alerji belirtileri ve resimi, VÜCUDUN ALLERJİSİ, gül alerjisi belirtileri, gül alerjisi, alerji belirti, alerji belirtileri resimli, alerji lekeleri ve yaraları nasıl geçer, alerjik yaralar

Alerji Belirtileri Nasıl Ortaya Çıkar?

Alerjik tepkide başrolleri mast hücreleri ya da bazofiller oynar. Bunlar vücuttaki yabancı maddelerle savaş- ta kullanılan dev kimyasal madde depolarıdır. Yüklerini boşaltacak tetiğin çekilme süreci şu şekilde işler:

1. Sinirotu poleni gibi bir alerjen ilk kez vücuda girdiğinde, bağışıklık sisteminin elemanlarından B hücresiyle karşılaşır.

2. B hücresi, alerjene (burada sinirotu poleni) uygun olarak hazırlanmış çok miktarda antikor üretir.

3. Antikorlar mast hücrelerine ya da bazofillere bağla­nır.

4. Alerjen vücuda ikinci kez girdiğinde bu antikorlara yakalanır. Temasla tetiklenen mast hücresi ya da bazofil, en önemlisi histamin olan kimyasal madde yükünü bo­şaltır.

5. Mast hücresinden ya da bazofilden yayılan bu mad- deler hapşırma, kaşınma gibi alerji belirtilerine yol açar.
Bu içerik internet kaynaklarından derlenmiştir

YORUM KÖŞESİ


11

08 September 2016

Clear all