HAC VAZİFESİ, hacta ne yapılır, hac ne kadar sürer, umre kaç gün, hac kaç gün sürer, hac vazifesi nasıl yapılır, 2o1o haç vazifesi, hacılıkta yapılan ibadetler, hacta yapılan vazifeler, hacvazifesi nasıl yapılır, kuran, umre için kaç resim, umre ka, umre kac gün sürer, umre ziyareti ka, hacılık kaç gün, hacin vazifesi, HAC KAÇ GUN, hac kac gundur, hac ta normal tip kaçgün, hac terimleri

Hac, İslâm’ın beş esasından birisidir. Hem malî ve hem de bedenî bir ibadettir. Hac, kelime olarak, “yönelmek, kasdetmek, bir kimseyi ya da bir yeri çokça ziyaret etmek” anlamlarına gelir. Dini bir terim olarak hac, “Belirli bir zamanda usulüne uygun olarak ihrama girdikten sonra Arafat’ta vakfe yapmak, Kâbe’yi tavaf ederek ziyaret etmek ve diğer bazı dini görevleri yerine getirmek” suretiyle yapılan ibadeti ifade eder. Bu ibadeti yerine getirene hacı denir.

Hac, hicretin IX. yılında farz kılınmıştır. Haccın farz olduğu hükmü, Kur’an ve Sünnette bildirilmiştir. Bu konuda tüm müslümanlar görüş birliği içerisindedirler. Kur’an-ı Kerîm’de, “Gitmeye gücü yetenlerin Kâbe’yi haccetmeleri insanlar üzerinde Allah’ın bir hakkıdır.”(1) buyurulmuştur. Hz. Peygamber de, “İslâm beş temel esas üzerine kurulmuştur.

Bunlar, Allah’tan başka ilah olmadığına ve Muhammed’in Allah’ın peygamberi olduğuna şehadet etmek, namaz kılmak, zekat vermek, Kâbe’yi haccetmek ve Ramazan orucunu tutmaktır.”(2) buyurmaktadır. Hac, bilindiği şekliyle Hz.İbrahim’e kadar uzanan bir ibadettir. Kur’an ve hadisler bize, Hz.İbrahim’in haccından, insanları hacca çağırmasından bahsetmekte, (Hac 22/27-28) Kâbe’nin ve hac menasikinin tarihçesine işaret etmektedir.

Bu içerik internet kaynaklarından derlenmiştir

, , , ,

YORUM KÖŞESİ

1 YORUM YORUM YAPILDI "HAC VAZİFESİ, hacta ne yapılır, hac ne kadar sürer, umre kaç gün, hac kaç gün sürer, hac vazifesi nasıl yapılır, 2o1o haç vazifesi, hacılıkta yapılan ibadetler, hacta yapılan vazifeler, hacvazifesi nasıl yapılır, kuran, umre için kaç resim, umre ka, umre kac gün sürer, umre ziyareti ka, hacılık kaç gün, hacin vazifesi, HAC KAÇ GUN, hac kac gundur, hac ta normal tip kaçgün, hac terimleri"

  1. zekeriya dedi ki 17 Ekim 11 00:12 

    ben 1979 dogumluyum .hac üçreti ne kadar 1 kişilik. ve kacgün hacı olmak için kalınır .orda bize yardımcı kimler olacak


11

07 September 2016

Clear all