Kanuni Sultan Süleyman’ın hayatını ekranlara taşımaya hazırlanan Muhteşem Yüzyıl dizisinin fragmanları izleyiciden ve tarihçilerden büyük tepki gördü. Kanuni’nin içki içtiği, harem hayatını cinsellikten ibaret gösteren dizi çarpık bilgilerle dolu.

Kanuni Sultan Süleyman’ın hayatından kesitler sunma iddiasıyla çekilen Show TV’nin yeni dizisi Muhteşem Yüzyıl, Osmanlı Devleti’ni kendi zihinlerinde oluşturdukları ‘harem’den ibaret sananların çarpık tarih anlayışını bir kez daha gözler önüne serdi.

Yeni Şafak Gazetesi’nde yer alan habere göre 5 Ocak’ta yayına girecek dizinin tanıtımları bile Osmanlı’nın yanlış aksettirildiği tartışmaların alevlendirdi. Tanıtımlar, senarist Meral Okay’ın ömrü savaş meydanlarında geçen Kanuni Sultan Süleyman’ın adaletini ve Avrupa’yı dize getiren kahramanlıklarını bir kenara bırakıp diğer kötü örneklerde olduğu gibi ‘harem’ safsatasına sığındığını ortaya koydu.

İVEDİK KAFALI ADAMLARIN İŞİ

Cihan padişahı Kanuni’nin zaferlerini görmezden gelen Muhteşem Yüzyıl fragmanlarında, Kanuni ile ilgili gerçekdışı bilgiler de ön plana çıkarılıyor. Fragmanlarda, Hürrem Sultan, işkenceler altında Kanuni’ye zorla eş yaptırılıyor. Kanuni’yi kadın düşkünü olarak gösteren dizi, padişah için toplanan kızların hamamda toplanması ve padişah için birbirleriyle “havlet yarışında” olduğu da yansıtılıyor.

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Sinema Direktörü Yusuf Kaplan, dizinin daha önce kendilerine destek almak amacıyla başvurduğunu ancak “rezalet” nedeniyle bu talebi kabul etmediklerini dile getirdi. Kaplan, “Bu senaryoyu yazanlar sömürge kafalı, Recep İvedik zihniyetli adamlardan başkası değil” dedi. Tarihçi Yazar Ali Satan ise “Bu batının algısıdır. Oryantalist yaklaşım” diye tepkisini koydu.

GAY SAHNESİ BİLE VAR

Kanuni kitabının yazarı Tarihçi Okay Tiryakioğlu, “Son zamanlarda Türk dizlerinin yurt dışında satılıyor olması bunda etkili oldu. Kar amacı güdüyor. Çok şaşırmadım. İzleyici gerekli cezayı verecektir. Gay sahnesi bile var dizide böyle saçmalık olmaz. Kanuni asla içki içmiyordu. Bu koca yalan. Ömrünü Allah için adamış bir kişidir Kanuni… Diziye izleyicinin ilgi göstermeyeceğine inanıyorum” dedi.

Tarihçi Mustafa Armağan da Kanuni’nin içki içtiği sahneyle ilgili şu yorumu yaptı: “Kanuni’nin içki içtiğini ilk Halil İnancık yazmıştı. Ama o nereden buldu bilgiyi bilmiyorum. Kanuni içki yasaklayan bir padişahtır. Yazdığı mektuplardan da anlıyoruz ki inançlı biridir.”

Gerçekler çarpıtılmış

Yapımcılığını Timur Savcı’nın üstlendiği dizide, 10. padişah Kanuni Sultan Süleyman’ın sözde hayatı anlatılıyor. Show TV ekranlarında seyirciyle buluşacak olan dizide, Kanuni’yi Halit Ergenç canlandırırken, Valide Sultan’ı ise dominant anne karakteriyle Haziran Gecesi, Aşk-ı Memnu gibi dizilerde oynayan Nebahat Çehre oynuyor.

5 Ocak’ta yayınlanacak dizi için hazırlanan dört ayrı fragman da internette yayınlanmaya başlandı. Eleştirmenler reytingi adına popüler oyuncuların dizi için toplatıldığını ve aynı kaygıyla, tarihi gerçeklerin çarpıtılarak senaryonun çok tartışılacak hale getirildiğine vurgu yapıyor.

Dizinin internet sitesine yağan tepkiler:

Ümit Ölmez: “Dizide oynayan çeken ve de bütün emeği olen herkesi kınıyorum”

Bahattin: “Avrupalılar ve içimizdeki dönmeler kendi iğrenç egolarını bu şanlı devletin üzerinde tatmin etmeye çalışmışlardır.bir sürü uydurma kitap ve görsel çizmişlerdìr…

Yavuz: “Abdestsiz yere basmayan ecdat nasıl böyle şuursuzca tanıtılır, içki ve kadına düşkün olsalardı 700 sene dünyaya nam salar viyana kapılarına mı dayanırlardı yoksa helak olur giderler miydi…..”

Kaynak : http://www.internethaber.com

2 Okunma 31 Ara 2010

Yazar Hakkında

cemil ASLAN {ASLAN cemil}cedubal@gmail.com

Yorumlar

Yorumlar(2)
    • ali yemez 04 Haziran 2012

      Türkiye’nin 80 yıllık tarihini film yapın ortaya ne çıkacak acaba merak ediyorum!benden küçük bir senaryo yardımı gelsin:) T.C.Başbakanı olan Adnan menderes’in idam edildiği adada eşkıya başının nasıl idam edilemediğini film yapın; zamanında bu devlet kendi muvazzaf başbakanını bile idam etti bu gün için eşkiya lideri öcalanı bile asamıyor ne işiniz var osmanlı tarihini film yapıyorsunuz osmanlıya tüm dünya kurban olsun osmanlı döneminde böyle teröristler siyaset yapabilirmiydi acaba kocası terörist karısı millet vekili bir kişi olabilirmiydi??Osmanlı yönetiminde bu kadar hain insanlar barınabilirmiydi??çin atasözü derki –Bir ülkede kısa boylu adamların gölgesi uzuyorsa orada güneş batıyor demektir!nedemek istediğimi belki anlamışsınızdır!!!

    • bengüsu erdem 08 Ekim 2012

      ya bi diziye bu kadar tepki gösterilmesii çok saçma . bi de adam demişki kanuni içki içmezdi nah içmezdiiiii . kanuniiii içkisiz duramazdııı. saraya hergün sarhoş gelirdibe . o yüzden boşuna dememişler ona ayyaş kanuni diyeeee. tamam hadi diyelim biraz abarttıkkk. amaa içki düşkünü olmasıııııııııını biz yanlış duymuşuz.. ya peki siz kanuniniyiiii çokmu hürremme bağlı mahidevrana bağlı sanıyorsunuz.süleymanın kaççç tane karısı var diye biliyoruz 3 dimi durun size sırasıyla sayayım gülfem,mahidevran,hürrem ,sadıka,efsun,füldane,isabella(şirin)alın size işteeeeee okuyun hepiniz tarih öğrenin biraz tarih sadece bir siteye girip araştırmakla olmaz bu işler lisede neyapacak bu yeni nesil bilmiyorum


Sen de Yorumla!

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.