Şu sıralar üniversiteyi yeni kazanan öğrenciler, Kredi ve Yurtlar Kurumunun sitesine girip öğrenim kredisi, başbakanlık bursu, yurt ve Katkı kredisi başvurusu yapmaya çalışıyorlar ve bu öğrencilerin kafasında bir takım soru işaretleri var. ” Öğrenim kredisi nedir?, Başbakanlık bursu nedir? . Katkı Kredisi nedir?” gibi sorular öğrencilerin kafasında yer işgal etmekte. Bir önceki yazımızda, Başbakanlık bursu nedir? sorusuna cevap vermiştik. Bu yazımızda da öğrenim kredisi hakkında bilgi vereceğiz.

Öğrenim Kredisi Nedir?

Öğrenim kredisi, Kredi Yurtlar Kurumu Müdürlüğünce üniversite öğrencilerine her ayın 7 sinden verilen karşılıklı burstur. Karşılıklı derken, öğrenim kredisini almadan önce bir senete imza atarsanız ( o günün toptan eşya fiyatları ve tüketici eşya fiyatlarına göre) ve üniversiteye bitirdikten 2 sene sonra, öğrenim kredisi borcunuzu ödemeye başlarsınız.

Öğrenim kredisi hakkında bilinmeyenleri merak edilen sorularla cevaplandıracağız.
Üniversiteyi yeni kazandım, öğrenim kredisi başvurusu yapmak istiyorum nasıl olacak?
Kredi ve Yurtlar kurumunun sitesini girip, kredi ve yurt başvurusu yapıyorsunuz. Bunu elektronik ortamda size verilen formu doldurarak yapıyorsunuz.

Öğrenim Kredisi kazandım ne zaman kredimi alabilirim?
Öğrenim kredisi kazandıysanız eğer, 7 Ocak 2010 tarihinden itibaren öğrenim kredinizi almaya başlarsınız.

Alttan derslerim var, öğrenim kredisi kesilir mi?
Alttan ne kadar dersiniz olursa olsun, öğrenim krediniz sene veya dönem uzatmadıkça kesilmez.

Üniversitede okuyorum, sene uzattım öğrenim kredisi kesilir mi?
Üniversitede okuyup, seneniz veya döneminiz uzatıdığı zaman, öğrenim krediniz, normal şartlarda mezun olacağınız tarihe kadar verilir. Ancak krediniz mezun olmanız gereken tarihi takip eden Eylül ayı içerisinde kesilir.

 Kaynak: www.nedirbilgi.com

Yazar Hakkında

cemil ASLAN {ASLAN cemil}cedubal@gmail.com

Yorumlar


Sen de Yorumla!

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.